Potencjalni nabywcy mebli skórzanych mają wiele wątpliwości. Dotyczą one głównie ceny mebla skórzanego oraz podstawowego pytania: „Jak długo ów wartościowy, elegancki mebel zachowa dobrą kondycję?”. Panuje powszechne przekonanie, że skórę bardzo trudno utrzymać w dobrym stanie i bardzo łatwo uszkodzić ją nieodwracalnie. Naturalnym jest oczywiście, że jak każdy materiał zużywa się ona pod wpływem codziennego użytkowania – stopniowo wysusza się i twardnieje pod wpływem słońca, potu i temperatury. Niekiedy może się także delikatnie odbarwić lub wycierać – ta cecha jednak dla niektórych gatunków skór jest wręcz pożądana. Niewątpliwie destrukcyjne oddziaływanie na skórę ma sól zawarta w ludzkim pocie, oraz stosowanie popularnych środków czyszczących, nie przeznaczonych jednak do skór co w konsekwencji prowadzi do tego, że skóra traci swoją elastyczność, staje się szorstka i nie przyjemna w dotyku oraz szybciej się brudzi. 

Podczas obróbki w garbarnach skórę poddaje się skomplikowanym procesom, między innymi jest preparowana z wykorzystaniem substancji nawilżających, które nadają jej miękkość i elastyczność. W trakcie eksploatacji substancje te wyparowują i skóra traci właściwe jej cechy fizyczne. Dla ich zachowania konieczne staje się uzupełnianie powtarzających się niedoborów wilgotności i zapobieganie wysuszaniu.

Celem zachowania ludzkiej skóry w dobrej kondycji jest stosowanie od dawien dawna szerokiej gamy środków do mycia, balsamów do nawilżania i różnego rodzaju specyfików. Jednak stosunkowo niedawno stworzono kompleksowy program pielęgnacyjny uwzględniający cechy skóry jako materiału tapicerskiego. Do prekursorów na światowym rynku w tej dziedzinie należy włoska firma UNITERS, która jest producentem produktów marki Leather Master®. Obecnie produkty Leather Master® można znaleźć w 70 krajach na 5 kontynentach.

Skóra jest łatwa do czyszczenia jeżeli regularnie czyści się ją i konserwuje tak jak zaleca to program Leather Master®. Zaleca się czyszczenie i konserwację skórzanej tapicerki od 2 do 4 razy w roku w zależności od jej gatunku i stopnia eksploatacji. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie skórzanych mebli, co znacznie ułatwi jego kolejne czyszczenie i może zapobiec powstawaniu trudno usuwalnych zabrudzeń.

Leather Master®

to linia produktów do skór opracowanych przez Centrum Badawcze włoskiej firmy Uniters. Cała oferta obejmuje środki do czyszczenia, ochrony i napraw skórzanych tapicerek, odzieży i innych wyrobów ze skóry. Oferta obejmuje również barwniki do skór licowych pigmentowanych, które redukują uszkodzenia meczaniczne, wady wybarwienia,spękania i wypłowienia. Środki Leather Master® pozostają w zgodzie z naturą ponieważ większość z nich jest produkowana na bazie wody destylowanej w postaci roztworu substancji naturalnych.

Sercem oferty proponowanej przez włoską firmę Uniters są Zestawy czyszcząco-konserwujące (Mini Kit, Midi Kit, Maxi Kit), które obejmują dwa produkty: Soft Cleaner i Protection Cream. Wspólne zastosowanie tych dwóch produktów zapewnia doskonałe czyszczenie skórzanych tapicerek oraz właściwą ich ochronę.

Mebel używany – zanim rozpoczniemy pielęgnację Protection Cream – wymaga rzecz jasna, uprzedniego oczyszczenia. Służy do tego Soft Cleaner, preparat na bazie wody destylowanej, który może być używany do każdego rodzaju skór. Delikatny detergent, który nie powoduje pogorszenia oryginalnych właściwości skóry, nie powoduje jej odbarwienia i uszkodzenia. Czyszczenie odbywa się poprzez wypracowanie piany na gąbce, która załączona jest do Zestawu pielęgnującego (im więcej piany tym lepszy efekt czyszczenia). Gąbkę można wypłukać w czystej wodzie aby pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie skórę powinno się wysuszyć za pomocą papierowego ręcznika lub pozostawić ją na około pół godziny – do wyschnięcia. Skórę mocniej zabrudzoną należy czyścić preparatem Strong Cleaner, który również jest produkowany na bazie wody destylowanej i służy do czyszczenia wszystkich gatunków skór. Dopiero gdy skórzana tapicerka jest już czysta i sucha, możemy na nią nałożyć Protection Cream. Należy go używać po każdym czyszczeniu mebla dla zapobiegania plam, które mogą powstać na skórze oraz dla równowagi tłuszczu w skórze. Krem jest emulsją wodną w skład której wchodzą naturalne substancje pielęgnacyjne: pełnią one funkcje odżywcze i zarazem ochronne. Protection Crem zabezpiecza skórę przed gromadzeniem się brudu i jego wnikaniem w pory skóry oraz tworzy warstwę impregnacyjną, zabezpieczając skórę przed wilgocią i plamami na bazie wody alkoholu i oleju.

O co pytają nas Klienci?

– Czy te środki nie zaszkodzą skórze jeżeli będzie czyszczona częściej niż jest to zalecane?

Nie ma takiej obawy. Jeżeli skóra po każdym czyszczeniu jest ponownie zabezpieczana preparatem Protection Cream, to można poddawać ją czyszczeniu dowolnie często. Ważne jest utrzymanie powłoki impregnująco-konserwującej po każdym czyszczeniu.

– Czy można mieszać preparaty Leather Master® z innymi znajdującymi się w sprzedaży?

Nie jest to zalecane, a wręcz należy to odradzać. Każdy środek działa inaczej. Preparaty do czyszczenia i konserwacji skór Leather Master® zostały tak zaprojektowane by uzupełniały się wzajemnie i nie mogły spowodować żadnej nieprzewidzianej reakcji chemicznej z substancjami używanymi do przemysłowej obróbki skóry. Nie można dać żadnej gwarancji klientowi, który stosuje jednocześnie różne preparaty.

– Mam poplamione meble. Czy Zestaw Pielęgnacyjny do skór je usunie?

To zależy od rodzaju plamy a przede wszystkim od tego czy mebel był wcześniej zabezpieczony preparatem impregnującym Protection Cream. Sam Zestaw zawiera delikatny środek czyszczący Soft Cleaner, który znajduje zastosowanie do lekkich i średnich, suchych zabrudzeń i kurzu. W przypadku plam starych (powstałych na bazie wody po jedzeniu i piciu) należy użyć preparatów silniejszych – Strong Cleaner. W przypadku plam powstałych na jasnym wypoczynku skórzanym po spodniach jeansowych, tkaninach należy użyć preparatu Colour Transfer. Proponujemy telefoniczną konsultację w wypadku gdy pojawia się problem z wyborem odpowiedniego środka. Konsultacja może okazać się pomocna ponieważ niektóre preparaty stosowane są rzadko i nie znajdują się w powszechnej sprzedaży i dostarczane są na konkretne zamówienie.

– Co ze starymi meblami? Są mocno przesuszone, twarde, trzeszczą i są matowe?

Jest to typowe zjawisko degradacji skóry. Często spotykane, zwłaszcza w przypadku mebli, których skóra nie była należycie chroniona. W takim przypadku poza wyczyszczeniem mebla polecamy preparat Leather Vital. Preparat ten penetruje skórę i wprowadza niezbędna odżywkę, zmiękczając skórę i zmniejszając jej napięcia. Dodatkowo preparat powoduje, że oryginalny kolor skóry odzyskuje swój naturalny połysk.

– Co z tapicerkami samochodowymi i odzieżą skórzaną?

Skóra odzieżowa, a także skórzane tapicerki samochodowe są zwykle intensywniej eksploatowane i wymagają znacznej dbałości, dlatego zaleca się częstsze stosowanie Zestawów Pielęgnacyjnych (raz na dwa miesiące). Odpowiednie zabezpieczenie skóry uchroni naszą skórzaną tapicerkę samochodową i odzież skórzaną przed wczesnym zużyciem. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na pozbycie się kłopotu bez pozostawiania jakichkolwiek sladów, plam na skórze.

Preparatami Leather Master® można czyścić i pielęgnować wszystkie rodzaje skór.

Można je stosować do skórzanej tapicerki samochodowej, skór odzieżowych, galanterii skórzanej.

Zapraszamy do naszego Sklepu On-Line, w którym znajdą Państwo wszystkie preparaty do czyszczenia i konserwacji skór z pełnym ich opisem.

Służymy też radą i pomocą w doborze preparatów pod numerem telefonu: 509043936 oraz pod adresem biuro@alama.com.pl

Wszystkie produkty marki Leather Master® produkowane są pod nadzorem systemu ISO 9001

Program pielęgnacyjny Leather Master® jest obecnie najczęściej rekomendowany przez garbarnie oraz producentów wyrobów ze skór na całym świecie.